آسانسور و جدیدترین اخبار فناوری و تکنولوژی

آسانسور و جدیدترین اخبار فناوری و تکنولوژی

تکنولوژی آسانسور های اینترنتی

ارتباطات، آینده‌ی صنعت آسانسور است. طولی نخواهد کشید که آسانسورهای اینترنتی متداول و رایج شوند. در حال حاضر یک شرکت پیشرو در تکنولوژی اقدام به نصب این نوع آسانسورها نموده است. طبق گفته TechCo این تکنولوژی به هنگام بروز خطا یا ارور در قسمت‌های مختلف آسانسور، به شرکت نصاب یا سرویس‌کار یک سری هشدار خواهد فرستاد. همین موضوع باعث کاهش ریسک خطر و خرابی‌ها در آسانسورو همچنین باعث کاهش هزینه و زمان جهت سرویس یا تعمیر آسانسور می‌شود. سنسورهای کار شده در این آسانسور داده و اطلاعات مربوط به کارکرد آسانسور را جمع آوری می‌کنند و سپس درون پلتفرم  Cloud به پردازش اطلاعات پرداخته و زمان تعمیرات و سرویس آسانسور را اعلام می‌کنند. با استفاده از این تکنولوژی تعمیرکار آسانسور قبل از هرگونه خرابی در آسانسور اقدام به سرویس آسانسور می‌کند. علاوه بر این مزایا، شرکت سازنده و نصب کننده آسانسور می‌تواند خدماتی را از راه دور ارائه کند که کاهش در هزینه‌ها و زمان را در پی دارد.

فناوری تشخیص واقعیت مجازی

این تکنولوژی HoloLens نام دارد. با همکاری شرکت مایکروسافت، سازنده‌ی آسانسور یک عینک و هدست واقعیت مجازی را برای سیستم آسانسور خود تولید خواهد کرد. با کمک این هدست تعمیر و سرویس آسانسور دچار دگرگونی خواهد شد. تعمیرکار آسانسور بدون نیاز به ورود به چاه یا چاهک آسانسور یا حتی آویزان شدن در قسمت‌های مختلف، می‌تواند محل خرابی و خطا را به راحتی تشخیص بدهد. زمانی که تعمیرکار عینک را بر روی چشم خود قرار می‌دهد، می‌تواند با حرکت دست به قسمت‌های مختلف آسانسور نزدیک شود و به بررسی و بازبینی قطعات و تجهیزات مختلف بپردازد. همچنین سرویس کار می‌تواند با گسترش زاویه دید، به راحتی به اجزای دور آسانسور همچون موتور آسانسور دسترسی پیدا کند.

 

رشد و کاربری بیشتر آسانسورهای سبز

طراحی و ساخت و ساز آسمان‌خراش‌ها و ساختمان‌ها به گونه ای در حال حرکت است که به کاهش مصرف انرژی منجر می‌شود. صنعت آسانسور نیز در این طراحی‌ها مستثنا نبوده است. اما سوال این است که چگونه آسانسوری را می توان آسانسور سبز دانست؟ این طراحی نه تنها شامل کاهش مصرف انرژی بلکه به مواد، فرایندها و فناوری‌های مورد استفاده، رنگ‌های داخلی، کفپوش‌ها، کنترل پنل‌ها، روشنایی و سیستم‌های HVAC را نیز دربر می گیرد. برخی از عناصر و تجهیزات آسانسور سبز عبارت است از:

  • فناوری موتورهای بدون نیاز به موتورخانه (MRL) که در آن موتور در چاه آسانسور نصب می‌شود.
  • طراحی گیرلس کششی که تا ۸۰ درصد انرژی کمتری نسبت به بالابر هیدرولیکی مصرف می‌کنند.
  • سیستم‌های درایو در تابلو فرمان آسانسور که انرژی را بازیابی و دوباره تولید می‌کند.
  • سیستم کنترل دقیق ترافیک برای آسانسورهایی که تعداد مسافر یا ظرفیت کمتری دارند.
  • سیستم کامیپوتری که جابه‌جایی‌های کم مسافر را کاهش می‌دهد.
  • سنسور و نرم افزارهای داخل کابین آسانسور که هنگاه خالی بودن آسانسور چراغ‌ها، تهویه، موسیقی و فیلم را خاموش و غیرفعال می‌کند.
  • نرم افزار کنترل مقصد که درخواست‌های توقف آسانسور را مدیریت می‌کند. با این فناوری کاهش توقف‌ها و حتی ایستگاه‌های ساختمان امکان پذیر می شود.

تکنولوژی کنترل مقصد در آسانسور

در این فناوری درخواست آسانسور دیگر با فشار دادن شستی طبقات و انتظار کشیدن همراه نخواهد بود. بر اساس گفته‌ی Elevator Today مدیران ساختمان‌ها می‌توانند بصورت هوشمند مسافران را برای آسانسور گروه بندی کنند. این گروه‌بندی باعث می‌شود مسافران با سرعت بیشتری به مقاصد خود برسند و ترافیک مسافران را در زمان‌های مختلف مدیریت کرد. همچنین با کمک این تکنولوژی می‌توان شستی های طبقات و کابین آسانسور را شخصی ساز نمود. با این فناوری می‌توان از راه دور همه نقاط ساختمان را مدیریت کرد و آسانسور را در زمان‌های مختلف به ایستگاه‌های پر ترافیک و شلوغ تر اختصاص داد.

تکنولوژی‌ و فناوری آسانسور های جدید

این فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها تنها یک چیز را به ما نشان می‌دهند و آن این است که دوره‌ی هیجان‌انگیزی در صنعت آسانسور در حال اتفاق افتادن است. این فناوری‌ها به مرور باعث تغییر و تحول در عملکرد آسانسور و تجهیزات اصلی و فرعی آن می‌شود. همچنین با طراحی و اختراع این فناوری‌ها باید شاهد ظهور آسانسورهای جذاب و پیشرفته و تغییرات در قیمت آسانسور باشیم. آگاه بودن و مطالعه ی پیوسته در حوزه ی فناوری و تکنولوژی های آسانسور یکی از مهمترین موضاعاتی است که هر دارنده ی کسب و کار آسانسور و تعمیرکار باید به آن توجه کند.