تراول کابل آسانسور؛ بررسی کاربرد، وظیفه و انواع

تراول کابل آسانسور؛ بررسی کاربرد، وظیفه و انواع

یکی دیگر از تجهیزات آسانسور که بدون آن، عملکرد آسانسور ناقص خواهد بود، تراول کابل آسانسور است. در این مقاله تلاش کرده‌ایم، تراول کابل آسانسور را معرفی کنیم، وظایف آن را برشماریم، انواع آن را با یکدگیر مقایسه کنیم و محاسباتی که برای تعیین مقدار آن لازم است را گردآوری کنیم.

معرفی تراول کابل آسانسور

در پاسخ به این سوال که اصلا تراول کابل آسانسور چیست باید بگوییم این قطعه از آسانسور که در انگلیسی به صورت Elevator Traveling Cable خوانده می‌شود، یک راه ارتباطی بین کابل آسانسور و دستگاه کنترل کننده آسانسور است که در اتاق آسانسور قرار داده می‌شود. تراول کابل آسانسور در حرکت مداوم است و به همین علت باید انعطاف‌پذیری و استحکام مناسبی داشته باشد.

در تعریف دیگر می‌توانیم بگوییم تراول کابل آسانسور یک راه ارتباطی حیاتی میان کابین آسانسور و مدار کنترل آن ایجاد می‌‌کند. در آسانسورهای متداول، همه اطلاعات سیگنال و قدرتی از طریق تراول کابل آسانسور به کابین آسانسور منتقل می‌شود.

همچنین برای تکمیل تعریف تراول کابل آسانسور، این نکته را باید اضافه کنیم: این نوع کابل، نوعی کابل هدایتی است که از چندین رشته تشکیل شده است و دستورات تابلو فرمان آسانسور را به کابین مخابره می‌کند تا آسانسور به مقصد مورد نظر حرکت کند.

طول عمر این کابل‌ها بسته به نوعی که خریداری می‌شود، بین ۱۰ تا ۱۵ سال متغیر است.

نحوه نصب تراول کابل آسانسور

به طور کلی درباره نحوه نصب تراول کابل آسانسور باید بگوییم این کابل به شکل لوپ و با بست تراول کابل آسانسور از یک سو به تابلو فرمان و از سوی دیگر به زیر کابین (یوک) متصل می‌شود.

وظیفه تراول کابل آسانسور

همانطور که در بخش معرفی تراول کابل آسانسور اشاره کردیم، تراول کابل آسانسور، رشته‌های هدایتی هستند که وظیفه انتقال برق و دستورات تابلو فرمان به کابین آسانسور را به عهده دارد تا کابین به سمت مقصد مورد نظری که مسافر درخواست کرده، حرکت کند.

انواع تراول کابل

تراول کابل آسانسور را از جهت ویژگی‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌کنند که در ادامه به آنها پرداخته شده است:

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس شکل: تراول کابل با ساختار گرد و ساخت تخت. تراول کابل‌های ساختار گرد معمولا از رشته‌های هدایتی مختلفی تشکیل شده‌اند که دور یک عضو مرکزی پیچیده شده‌اند. معمولا تعداد رشته‌هایی که در این کابل‌ها استفاده می‌شود، بسیار زیاد و حدود ۱۲۰ عدد است. همچنین این نوع کابل‌ها، انعطاف‌پذیری بسیاری دارند.

در کابل‌های تخت، هر کدام از تک رشته‌ها به صورت موازی کنار هم قرار می‌گیرند و یا  آنکه چندین رشته که به صورت گرد کنار هم قرار گرفته‌اند، موازی با دیگر مجموعه رشته‌های گرد قرار می‌گیرند و در نهایت با ورقه و یا صفحه محافظتی پوشانده می‌شوند.

انتخاب این نوع رشته‌ها براساس قیمت و کاربرد آنها خواهد بود در آسانسورهایی که در ارتفاعات کم تردد می‌کنند، انواع تراول کابل‌های تخت، بیشتر استفاده می‌شوند. اما در آسانسورهایی که باید ارتفاع طولانی را بالا و پایین بروند و سرعت در آنها مهم‌تر است، از تراول کابل‌های گرد استفاده می‌کنند.

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس تعداد رشته: به طور معمول تراول کابل‌های تخت در انواع ۴، ۸، ۱۲، ۱۶، ۲۰ و ۲۴ رشته‌ای تولید می‌شوند و با توجه به مشخصات آسانسور معمولا انواع ۱۲، ۲۰ و ۲۴ رشته‌ای متداول‌تر است.

انواع تراول کابل آسانسور از لحاظ جنس: در ساخت تراول‌ کابل از مواد متعددی استفاده می‌شود. اما به صورت کلی تراول کابل را بر اساس جنس در دسته‌های آلومینیوم  (cca)، مس‌واره (نیمه مس) و تمام‌مس تقسیم‌بندی می‌کنند.

همچنین نکات دیگری در مورد ساختار کابل تراول آسانسور وجود دارد:

در ساختار تراول کابل، رشته‌ای از نخ نایلونی بسیار محکم وجود دارد که باعث استقامت کابل و طول عمر آن می‌شود.

برای آسانسورهای با سرعت بالا یا مرتفع، پوشش تراول‌ کابل ضخیم‌تر بوده و در بافت آن از رشته‌های مقاوم در برابر کشش و تنش استفاده می‌شود. این گونه کابل‌ها معمولا با رشته‌هایی از سیم بکسل مسلح می‌شوند که پیش از این آنها را در ساختار تروال کابل‌های گرد معرفی کردیم.

وزن تراول کابل آسانسور

براساس استاندارد، وزن ۱.۸۵ اینچ از تراول کابل که تقریبا برابر با ۴.۷ سانتی‌متر است، ۱.۸۵ پوند بر فوت یا حدود ۰.۰۷ کیلوگرم بر متر است. بنابراین، مطابق استاندارد، وزن تراول کابل آسانسور یک اینچی (۰.۰۳ متر) تقریبا حدود دو پوند بر فوت یا ۰.۰۹ کیلوگرم بر متر سنگینی دارد.

محاسبه تراول کابل آسانسور

همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، محاسبه تراول کابل آسانسور کاملا تخصصی است و در آسانسورهای مختلف متفاوت است:

اما فرمولی وجود دارد که می‌توانید از آن برای محاسبه متراژ تراول کابل آسانسور به صورت اولیه استفاده کنید.

طول تراول کابل = (تعداد توقف*۳.۲)+۱۱

بست تراول کابل آسانسور

بست تراول کابل آسانسور که به آن travel cable hanger  یا travel cable clamp گفته می‌شود، برای حمایت وزن هر اندازه‌ای از کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از حرکت‌های ناخواسته کابل جلوگیری کند. معمولا شامل یک براکت است که در دیوار بالا رونده، کابین آسانسور و دیواره چاهک وصل می‌شود تا تراول کابل بتواند از داخل آن عبور کند.

قیمت تراول کابل آسانسور

شما می‌توانید به صورت مستقیم از بازار خرید قطعات آسانسور، تجهیزات مورد نظر و از جمله تراول کابل آسانسور را خریداری کنید. اما می‌توانید با کمک اینترنت، همزمان به تعداد زیادی فروشگاه اینترنتی که انواع قطعات آسانسور ارائه می‌دهند دسترسی داشته باشید، نوع تراول کابل‌ های آسانسور، قیمت آنها و برندهایی که آنها را تولید می‌کند، بررسی کنید و اگر نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید، از بخش پشتیبانی، مشورت بگیرید و در نهایت اقدام به خرید بهترین تراول کابل آسانسور با توجه به شرایط و بودجه کنید.

ما نیز در بازرگانی آسانسور کلمان، تلاش کرده‌ایم انواع تجهیزات آسانسور از برندهای مختلف را گردآوری کنیم و با قیمت مناسب به مشتریان ارائه دهیم. شما می‌توانید از طریق فروشگاه آنلاین قطعات آسانسور کلمان، تمامی این تجهیزات و از جمله تراول کابل آسانسور را مشاهده کنید، قیمت‌ها و کیفیت‌ها را با هم مقایسه کنید و سوالات خود را از بخش پشتیبانی جویا شوید.

برای آگاهی از قیمت‌های بیشتر می‌توانید به صفحه خرید تراول کابل آسانسور کلمان مراجعه کنید.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد اطلاعات کلی و مناسبی از تراول کابل آسانسور، انواع و ساختار آن ارائه داده باشد.