پله برقی ها و نکات شگفت انگیز در رابطه با آن

پله برقی ها و نکات شگفت انگیز در رابطه با آن

پله برقی ها و نکات شگفت انگیز در رابطه با آن

 

پله برقی ها یک راه پله ی در حال حرکت است که افراد را بین طبقات یک ساختمان جا به جا می کند. این زنجیره شامل موتورها و خط سیری است که باعث می شود پله های به صورت افقی بر روی آن به حرکت درآیند. این سیستم در مکان هایی کاربرد دارد که امکان نصب آسانسور به هر دلیلی مقدور نیست. مکان هایی که پله های برقی بیشتر در آن استفاده می شود، آموزشگاه های بزرگ، مراکز خرید، فرودگاه ها، راه آهن و مترو، هتل ها و استادیوم هاست.

مزایای پله برقی

انواع پله برقی می تواند به راحتی جایگزین راه پله های معمولی شود و علاوه بر آن هرگز نیاز نیست برای استفاده از آن، در انتظار بمانید، مگر در مواقعی که ترافیک سنگینی از افراد را در مقابل آن داشته باشید.همچنین بسیار راحت می تواند افراد را به مکان خاصی که قصد هدایتشان را دارید، راهنمایی کنید. پله های برقی ها هرگز در اثر تغییرات آب و هوایی و بارش باران صدمه نمی بینند. البته این نیز نکته ی قابل تامل است، که اگر به هر علتی از نظر سیستماتیک با مشکل مواجه شوند و از کار بیفتند مشکل ساز خواهد بود.

عملکرد پله برقی

پله های برقی ها معمولا با زاویه ی ۳۰ درجه از زمین تنظیم می شوند و سرعت آنها چیزی حدود ۱ تا ۲ فوتو ۰٫۳-۰٫۶ متر در ثانیه است و ممکن است طول آن ها چیزی حدود ۱۸ متر باشد. قطعاتی آلمینیوم بر روی خط سیر پله ها قرار دارد که ضد زنگ هستند. بنابراین احتمال از کار افتادن به خاطر زنگ زدگی بسیار کم است.

پیکر بندی پله برقی ها

انواع پله برقی ها معمولا به یکی از سه روش زیر پیکربندی می شوند:

روش اول

به صورت موازی است که پله برقی ها موازی یک دیگر حرکت می کنند که این حالت از نصب را معمولا در سینماها و متروها می توانید مشاهده کنید.

روش دوم

بصورت مخالف است که یکی از آنها در جهت بالا و یکی دیگر در جهت پایین بحرکت در می آیند

روش سوم

به صورت پشته شده یعنی پشت به هم قرار می گیرند این دستگاه ها هر دو در یک جهت در حال حرکتند. اما پشت به هم قرار دارند که معمولا در فروشگاه های بزرگ و بانکها دیده می شوند. نرده هایی که به عنوان نگهدارنده ی دست باید برای آن ها تنظیم شود باید به صورت متحرک باشد. دلیل آن نیز هم این است که با حرکت پله ها اقدامات ایمنی لازم برای کسانی که بر روی پله قرار دارند، فراهم شود و افراد بتوانند خود را بر روی پله ها ثابت نگه دارند. گه گاه متوجه ناهماهنگی حرکت دسته ها و پله می شوید؛این امر فقط یک سائیدگی طبیعی است و ربطی به طراحی نامناسب پله ها ندارد. جهت حرکت پله و سرعت آن به طور دائم و بنابر شرایط ترافیکی افراد قابل تنظیم است. این کنترل می تواند به صورت دستی یا خودکار باشد.