پیاده روی متحرک

پیاده روی متحرک 

گسترش نصب پله های برقی در آغاز رود کندی داشت زیرا ساختمان های بلند مرتبه زیادی درآن زمان وجود نداشت . بعدها با پیدایش روزافزون ساختمان های بلند مرتبه ، تقاضا برای پله های برقی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

نیاز به پله برقی از جابه جایی تعداد زیاد مسافر به بالا یا پایین تحت شیب 30 نشأت می گرفت .

سرانجام ،رقابت بین شرکت ها وطراحان به ساخت واحدهایی منجر شد که می توانستند در عرض یک ساعت 8000 نفر را تحت شیب 30و با موفقیت جابه جا کنند. نقش واقعی پله های برقی صرفه جویی درکارنیست بلکه آن ها موجب صرفه جویی در فضا می شوند . آن ها به حرکت مردم در جاهای پر ازدحام تداوم می بخشند تا تجمع آنان دریک نقطه موجب انسداد جریان مسافر نگردد.

استفاده از پله های برقی و نصب آن ها مدام با طراحی بهتر و سیستم های ایمنی نصب شده مطابق با دستورالعمل ایمنی آسانسورها و پله برقی ASMEA17.1درحال رشد است.

پله برقی  اولیه از فولاد و چو ب با رشته های فلزی بسته شده با پیچ و مهره ساخته می شدند.امروز پله های پله برقی معمولا از آلومینیوم ساخته می شوند. در برخی موارد آن ها از چند تکه ساخته می شوند اما درحال حاضر بعضی از سازندگان آن ها را یک تکه می سازند .

رمپ و یا همان پیاده روی متحرک در واقع وسیله ای است که توسط آن در سطوح هم طراز و یا سطوحی که اختلاف ارتفاع کمی داشته باشند استفاده میگردد ، فرودگاه ها فروشگاه های معتبر ، ترمینال های مسافربری ، مکان هایی که موضوع زیارتی و یا سیاحتی دارند و… بستر های مناسبی برای استفاده رمپ ها می باشد.

حین طراحی و اجرای ” رمپ ” موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که زاویه ی شیب پیاده روی متحرک یا رمپ باید حداکثر ۱۲ درجه نسبت به خط افق باشد .

ظرفیت جابه جا شدن و استفاده ی افراد از رمپ ها بر اساس فرمول : ct=3600*v*k/0.4   محاسبه می گردد.رمپ ها یک میزان حداکثر، برای سرعت تعریف شذه دارند که باید بر همان اساس مورد استفاده قرار گیرند. این سرعت حداکثری  ۰٫۷۵ متر می باشد. در برخی از شرایط خاص سرعت پیاده روی متحرک میتواند به بیشتر از این عدد تعریف شده نیز برسد ، در این صورت سرعت رمپ به ۰٫۹ متر نیز می تواند افزایش پیدا کند.که در اینصورت عرض رمپ نباید از ۱٫۱۰ بالاتر باشد.

نکته :

در صورتی که زاویه رمپ با سطح بیشتر بیشتر از شیش درجه باشد پیاده روی متحرکی که در آن سطح اجرا شده است باید حداقل ۰٫۴ متر را با زاویه ای کمتر از ۶ درجه طی نماید و در صورتی که سرعت حرکت پیاده روی متحرک ما ۰٫۹ متر بر ثانیه باشد این فاصله به ۱٫۶ متر افزایش پیدا می کند.

شرکت آتی سازان مجری حرفه ای پیاده روی متحرک KÖNIG آلمان ارائه دهنده سیستم های متحرک شیبدار و سطوح افقی تحت استاندارد اروپایی EN115 می باشد.

 

پیاده روی متحرک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *